sobota, 11 marca 2017

Maria na 8 marca


Stowarzyszenie Milanowianki z okazji Dnia Kobiet powołało do życia Teatr Letni im. Marii Morozowicz-Szczepkowskiej w Milanówku. Akacja miała na celu nie tylko uczczenie pamięci dramatopisarki, ale i zwrócenie uwagi na pamięć o kobietach w przestrzeni naszego miasta.

Symbolicznie postanowiłyśmy uczcić pamięć tej niezwykłej kobiety: aktorki, dramatopisarki, feministki, społeczniczki i Milanowianki w miejscu ważnym dla niej. W swoich wspomnieniach napisała o nim tak:
„Poza tym Milanówek posiadał teatr. Ot, zwyczajna drewniana buda ns sto pięćdziesiąt osób, w lecie duszna, w zimie z powodu braku braku ogrzewania zupełnie nie do użytku, ale za to z jakimi tradycjami! (...) W tymże teatrze odbyła się prapremiera mojej sztuki `Nowa kobieta`, którą reżyserowałam i w której grałam główną rolę (resztę ról obsadziłam pierwszorzędnymi siłami amatorskimi). Dochód z tego przedstawienia przeznaczony był na cele Związku Pracy Obywatelskiej Kobiet, w której to organizacji pełniłam funkcję wiceprzewodniczącej. Tutaj wreszcie, już po drugiej wojnie światowej, Teatr Objazdowy `Problemy`, pod moją dyrekcją grał `Sprawę Moniki*` i `Powroty`. Poza tym na sali tej odbywały się ważne zebrania i społeczne narady”. (Maria Morozowicz-Szczepkowska, „Z lotu ptaka”, s. 261)
* 'Sprawa Moniki' została uznana za pierwszą polską sztukę feministyczną. Sztuka odniosła niebywały sukces w Polsce. Trafiła na sceny w Ameryce oraz została sfilmowana przez wytwórnie Warner Brothers jako 'Doctor Monica' z Kay Francis w roli głównej (sztuka Marii Morozowicz-Szczepkowskiej to pierwsza amerykańska ekranizacja literatury polskiej).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.