wtorek, 8 marca 2016

8 marca

Z okazji Dnia Kobiet postanowiłyśmy zmienić nazwę ulicy Lasockiego, w parku jego imienia, na ulicę Bronisławy Lasockiej. Na jeden dzień, na chwile.

To działanie skłoniło mnie do policzenia patronek ulic w Milanówku. Jest ich siedem: Konopnicka, Orzeszkowa i Królowa Jadwiga, Sabina Dembowska (była chirurgiem-ginekologiem, zmarła w Milanówku 9 lutego 1962 roku), święta Urszula Ledóchowska, Bogna Sokorska (polska śpiewaczka operowa, sopran koloraturowy.) oraz Felicja Witkowska. Bezpośrednio związane z Milanówkiem czy też z jego historią są Sabina Dębowska i Felicja Witkowska.Dlaczego Bronisława Lasocka? Uważana jest za nieformalną założycielkę miasta. Po zesłaniu jej męża Leona (powstańca styczniowego), została sama z trójką dzieci (Antonim, Marią i Michałem). Czekała na oficjalne pozwolenie dołączenia do męża. Pozostała jednak w kraju, gdyż dotarła do niej wiadomość o śmierci Leona. By zadbać o byt rodziny sprzedała swój dwór.  W 1867 roku kupiła majątek (180-hektarowy) składający się z dworu, folwarku z łąkami i tzw. Lasu Górnego, należącego wówczas do parafii. Przez 22 lata skutecznie zarządzała majątkiem, potem sprzedała go synowi Michałowi. 

Oczywiście nie chcemy nawoływać do rewolucji w nazewnictwie milanowskich ulic. Jednak miasto rozbudowuje się, powstają nowe ulice... Może warto upamiętnić kobiety ważne dla historii miasta ogrodu. W "Szlakach kobiet" znajdzie się wiele inspiracji. 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.